ВЕСТИ

Србија супериорно до полуфинала!

Прочитај ми чланак

Српски кошаркаши пласирали су се у полуфинале Европског првенства у Истанбулу победивши Италију резултатом 83:67.

Изабраници Александра Ђорђевића ће се у полуфиналу састати са Русијом, која је раније током дана победила Грчку са 74:69. Тај меч је на програму у петак од 20.30, а у истом термину дан раније састају се Шпанија и Словенија у првом полуфиналу.

У дуелу са Италијом, репрезентацији Србије је било потребно неко време да пронађе свој ритам, а то је успела до краја прве четвртине. Од тада, ‚Орлови‘ су играли паметно и смирено и од тренутка када су дошли до двоцифрене предности Италијанима су дозволили да се врате само у трећем периоду, али су им пришли на само осам поена разлике.

Српски кошаркаши су у самом финишу показали показали колико су супериорни у односу на Италијане, а свој плус су повећавали до 18 поена разлике. Толика је била њихова предност нешто више од два минута пре краја сусрета и тада је било јасно да је Србија у полуфиналу.

‚Орлови‘ су били надомоћни у скоковима и испоставило се да је то био кључ утакмице, као што се и предвиђало пре саме утакмице.

Србију је до тријумфа предводио Богдан Богдановић са 22 поена и шест скокова, Милан Мачван је додао 13 поена и шест скокова, а Владимир Лучић 11 поена. Двоцифрени учинак имали су и Драган Милосављевић и Бобан Марјановић, који су постигли по десет поена. Марјановић је имао и седам скокова, а Милосављевић један мање.

Код Италијана, Марко Белинели је имао 18 поена, док је Луиђи Датоме уписао три мање.

Србија је у дуелу са Италијом играла без Бранка Лазића, за којег је Евробаскет због повреде кука највероватније завршен.

Ток утакмице:

Италијани су изборили први напад на утакмици, али је Датоме био непрецизан, а би на другој страни уследио промашај Лучића, а затим и фаул Бирчевића на другој страни. Мели је постигао прве поене на утакмици за вођство ‚Азура‘ 2:0, а на другој страни је Богдановић промашио за три поена. Датоме је то казнио тројком и повећао предност на 5:0. После новог лошег напада Србије, Датоме је имао шансу да донесе додатни плус Италијанима, али га је Бирчевић блокирао, пре новог промашаја на другој страни.

Богдан Богдановић Извор: фиба.баскетбалл
Италија није успела додатно да се одвоји, а под њеним кошем низали су се фаулови над Кузмићем, да би уследила грешка Богдановића, коју ‚Азури‘ нису казнили. Изгледало је да је на почетку петог минута Кузмић постигао прве поене за Србију, али му је досуђен фаул у нападу над Мелијем, па га је у игри заменио Марјановић. Низали су се промашаји на обе стране, да би после четири и по минута игре Богдановић уписао прве поене ‚Орлова‘, пре нових поена Мелија за 7:2.

Богдановић је предводио Србију у тим тренуцима, а после његовог полагања и сигурних слободних бацања Јовића, ‚Орлови‘ су пришли на поен заостатка. Српски кошаркаши су заиграли нешто боље у одбрани у наредним минутима, па су тако стигли и до првог вођства захваљујући Лучићу – 8:7. Италијани су се потом тргли и кошем уз слободно бацање Датомеа после фаула Марјановића вратили предност на своју страну.

Лучић је са пенала изједначио на 10:10, пре тројке Филоја, пре првих поена Марјановића, који је остао сам у рекету. Међутим, Белинели је погодио нову тројку за ‚Азуре‘, а Мачван поново примакао Србију, која је тражила лаке поене преко Бобија. До краја прве четвртине, ‚Орлови‘ су са слободних бацања захваљујући Милосављевићу стигла до вођства 18:17.

Бобан Марјановић Извор: фиба.баскетбалл
Српски кошаркаши су у други период ушли полагањем Јовића и у наредним минутима су закуцавањем Кузмића и поенима Мачвана држали вођство. Убрзо је у игру ушао Марјановић, којег су саиграчи максимално користили и тако градили предност. Центар репрезентације Србије, Богдановић и Јовић су постизали сигурне поене и донели свом тиму плус седам – 32:25 пред тајм-аут који је тражила Италија.

После паузе, Белинели је примакао ‚Азуре‘, али је после неколико промашаја Лучић и Мачван тројкама први пут донели Србији двоцифрену предност (38:27). Бурнс је вратио једну тројку у наредном нападу, пре новог тајм-аута ‚Орлова‘, а Датоме је вратио Италију на минус пет после промашаја Марјановића и контранапада.

У наредном нападу, српски кошаркаш није успео да погоди, али је изборио два слободна бацања и оба пута био прецизан, а уследио је и сјајан кош Лучића за 42:33. ‚Орлови‘ су играли веома добро у одбрани, па је Кузмић са слободних бацања после фаула Датомеа вратио двоцифрену предност пола минута пре краја полувремена, да би потом Белинели промашио шут за три поена уз звук сирене. Србија је тако на полувреме отишла са плус 11 – 44:33.

Стефан Јовић Извор: фиба.баскетбалл
Оба тима су промашајима ушла у друго полувреме, Јовић је посебно играо деконцентрисано и Ђорђевић је послао Мицића у игру уместо њега. Кузин је вратио Италијане на једноцифрен заостатак, али су уследили поени Кузмића – 46:35, а у наредним нападима није дошло до промене резултата све до слободних бацања Датомеа.

Српски кошаркаши су играли веома стрпљиво, па су без проблема одржавали предност, а флоутером Мачвана и поенима Лучића после паса Богдановића стигли до максималних плус 15 – 52:37. Од тор тренутка, тим Србије је држао предност, али је уследило неколико конфузних напада, што су Италијани искористили и пришли на осам поена разлике – 54:46. После промашаја Мицића за три поена, уследила је техничка грешка клупи Италије због приговора, а Мачван је био сигуран са линије пенала.

Исти играч вратио је Србији двоцифрену предност у дуелу са Мелијем за 57:46, а та разлика је варирала само неколико поена горе-доле до краја треће четвртине. У последњем минуту периода, Богдановић је промашио прво слободно бацање за ‚Орлове‘ на утакмици, али је погодио преостала два после фаула Арадорија, па се на последњи одмор отишло резултатом 59:48.

Василије Мицић Извор: фиба.баскетбалл
Богдановић је одмах донео плус 13 олимпијским вицешампионима, а после промашаја на обе стране, Кузмић је сјајно блокирао шут Белинелија. Пост Италијана без поена прекинуо је Датоме, али је Богдановић узвратио на другој страни, а Белинели се постарао да се игра кош за кош. После нових поена Милосављевић, пред последњих седам минута игре, Месина је тражио тајм-аут.

Српски кошаркаши су морали да импровизују у наредним минутима због агресивне одбране Италијана, која ипак није донела велике промене у резултату. Репрезентација Србије је одржавала двоцифрену предност, пре него што су Белинели и Датоме примакли Италију на осам поена разлике, али је Богдановић пресекао њихов низ тројком за 70:59. Управо Богдановић је држао ‚Орлове‘ у наредним минутима, па је тако покренуо и остатак тима, па су виђени и атрактивни потези.

Управо Богдановић је држао ‚Орлове‘ у наредним минутима, па је тако покренуо и остатак тима, па су виђени и атрактивни потези. Италијани су потпуно пали у последњих неколико минута, што су српски кошаркаши искористили и само повећавали предност до плус 18.